+421 950 280 548  , info@skarovka.eu, Ružomberok  

Bukové schody – časom overená klasika

Ak hľadáte kvalitné bukové schody, ste na správnom mieste. Schody z buka sú rokmi overenou klasikou a pre ich pevnosť, odolnosť a trvácnosť sú najčastejším materiálom pri výrobe stupníc a podstupníc. Nižšie v texte sa dozviete to, čo potrebujete vedieť pri výbere bukových schodov.

bukové schody

Prečo si vybrať bukové drevo na schody?

Tých dôvodov je veľmi veľa. Preto si spomeňme len tie najdôležitejšie:

  • Cena – bukové drevo môžeme zaradiť medzi tvrdé drevo rastúce v našich klimatických podmienkach. Vzhľadom na jeho častý výskyt, je jeho cena najnižšia z kategórie tvrdých drevín. Preto, ak chceme mať doma kvalitné, trvácne, masívne schody za rozumnú cenu, vyberieme si práve bukové drevo.
  • Opracovanie – drevo z buka patrí medzi najľahšie opracovateľné dreviny. Výborne sa reže, frézuje, brúsi a natiera. Rez je čistý a bez vyštiepených častí.
  • Odolnosť – tvrdosť bukového dreva je všeobecne známa. Pri schodoch je odolnosť dreva jednou z najdôležitejších kritérií. Pevné drevo pod nohami je základ.
  • Vzhľad – surové bukové drevo má príjemný lososový nádych. Štruktúra dreva je vizuálne veľmi jemná. Drevo z buka sa dá jednoducho zladiť s okolitým interiérom pomocou nespočetného množstva ponúkaných odtieňov.

Naozaj poctivé bukové schody z kvalitných materiálov

Našimi rukami prešlo množstvo kubíkov dreva, z ktorých sme vytvorili kvalitné, funkčné a ekologické výrobky, ktoré majú svoje miesto od Bratislavy až po Čiernu nad Tisou. Našu prácu kvôli bezpečnosti dopravujeme vlastnou dopravou po celom Slovensku.

Buková škárovka. Ale aká?

Na mieru pre vás vyrábame bukové stupne, podstupne, podesty, stolové dosky, kuchynské pracovné dosky a akýkoľvek porez, ktorý si u nás objednáte. Pri bukovej škárovke máte na výber z dvoch typov, ktoré sa od seba odlišujú len vizuálne.

Priebežná buková škárovka sa vyrába z lamiel, ktoré idú po celej dĺžke v jednom kuse. Musí sa tu použiť kvalitné a dlhé rezivo. To robí priebežnú bukovú škárovku o niečo drahšiu ako cinkovanú. Vyrábame ju v hrúbkach 20 a 40mm, v šírke max. 1300mm a dĺžke max. 2500mm.

Cinkovaná buková škárovka je vyrobená spôsobom dĺžkového nadpájania lamiel pomocou ozubeného spoja. Na požadovanú dĺžku bukovej škárovky je teda možné použiť viac za sebou nadpojených lamiel, čo zvyšuje percento využitého materiálu a znižuje cenu. Nadpájanú bukovú škárovku vyrábame v hrúbkach 18, 19, 20, 27, 28 a 40mm. Vieme ju vyrobiť v šírke max. 1300mm a dĺžke max. 5000mm.

Na stupne sa používa hrúbka 40mm vtedy, ak sú bukové schody samonosné a stupeň nemá pod sebou podklad. Hrúbka 40mm zaistí vysokú pevnosť. Pre obloženie už existujúceho schodiska sa zvyčajne používa hrúbka 27mm pre stupne a 18mm pre podstupne. U priebežných škároviek je to 40mm pre stupne a 20mm pre podstupne. Samozrejme, naši zákazníci používajú na obloženie existujúcich stupňov aj bukovú škárovku hrúbky 40mm. Toto už nie je otázka pevnosti, ale osobné preferencie z estetického hľadiska.

bukové stupnice
Vyrábame taktiež atypické tvary schodiskový stupňov
Frézovanie hrán, formátovanie, brúsenie, atypické tvary stupňov…

Aby ste svoje bukové schody mohli po natretí hneď zamontovať, ponúkame vám nasledovné služby:

  • formátovanie – je to narezanie stupníc na vami požadované rozmery
  • frézovanie – zaoblenie nábežnej hrany do oblúka
  • brúsenie – vybrúsenie rezných hrán do hladka

Nie každé schodisko má stupnice a podesty pravouhlých tvarov. Niekedy je namiesto podesty umiestnená sústava trojuholníkových stupňov rôznych tvarov, čo sa na prvý pohľad môže zdať ako zložitá vec. V skutočnosti aj montáž obloženia takýchto schodov je úplne rovnaká, ako pri pravouhlých stupňoch. Pre nezáväzné nacenenie nám stačí poslať jednoduché nákresy jednotlivých atypických stupňov s vyznačenými rozmermi a označenou nášľapnou hranou.

Pri výrobe atypických stupňov už potrebujeme šablóny v mierke 1:1, ktoré vyrobíte jednoducho z tvrdého papiera, z kartónu a podobne. Podľa nich vieme stupnicu vyrezať úplne presne.

Pri zadávaní rozmerov bukových stupníc alebo pri výrobe šablón atypických stupňov majte na pamäti aj presah stupňa.

Ak máte záujem o výrobu bukových schodov, napíšte nám do mailu info@skarovka.eu svoju požiadavku. Kontaktovať nás môžete aj cez kontaktný formulár. Cenová ponuka od nás je zdarma a je nezáväzná.